• Czy sztuka może odstresować?

  • Zrozum Psychologię
  • Różne
  • 1 czerwca 2019

  W dorosłym życiu przepełnionym stresem związanym z pracą, rodziną czy pogarszającym się zdrowiem, poszukujemy czegoś, co przemówi do naszego wnętrza i pozwoli zapomnieć o tym, co się dzieje w życiu codziennym. Wiele osób ucieka się do kreatywnych pasji, na przykład majsterkowania w pracowni lub fotografii na łonie natury. Sztuka i muzyka uruchamia naturalną wrażliwość na piękno, a zarazem przenosi nas w inny świat, który możemy dowolnie budować bez ograniczeń. Dlatego działalność artystyczna jest wspaniałym lekiem na stres – nie wymaga zaś szczególnego talentu, gdyż równie skuteczne, co malowanie, są na przykład kolorowanki antystresowe.

  Sztuka dla niewymagających

  Nie każdy został obdarzony wyobraźnią czy sprawnością manualną, która pozwala stworzyć coś od zera – nic nie szkodzi! Dla osób lubiących rysowanie lub malowanie dostępne są w sprzedaży liczne pomoce, dzięki którym odtworzymy gotowy obraz. Oprócz wspomnianych kolorowanek, które niektórym mogą się kojarzyć dziecinnie, można zakupić zestawy do malowania po numerach. Są one dostępne np. na https://ipicasso.pl/. Polega to na tym, że otrzymujemy kontury, na które musimy tylko nanieść kolorowe plamy – gdy wykonamy to zgodnie z instrukcją, odkryjemy piękny obraz.

  Różnorodne warianty zestawów, oparte na przykład na dziełach znanych malarzy lub na fotografiach zwierząt czy pejzaży, dają bardzo wiele możliwości i obejmują różne stopnie trudności, dzięki czemu zajęcie nie znudzi się po kilku dniach. Malowanie po numerach nie tylko wypełni nudne wieczory, ale także wyćwiczy ręce i nauczy łączenia kolorów, co może stać się podstawą do samodzielnej twórczości.

  Otoczmy się pięknem

  Przeciwstresowe działanie sztuki nie ogranicza się wyłącznie do jej praktykowania. Wystarczy wprowadzić kilka jej elementów do swojej przestrzeni życiowej, aby odczuć terapeutyczne działanie. Na przykład można powiesić w domu reprodukcje ulubionych obrazów, które przykuły naszą uwagę w galeriach sztuki. Dopasowywanie dzieł do pomieszczeń i wybór odpowiednich ram także pozwoli zaangażować zmysł estetyczny – odkryjemy elementy własnego stylu, które mogą nas zainspirować do jeszcze większej przemiany mieszkania. Dobór ram do obrazów nie będzie trudny, gdyż niezliczone ich modele zakupimy na wymiar na przykład w sklepach online, takich jak https://ipicasso.pl/ramy-do-obrazow/

  Bardziej aktywnym odpoczynkiem od stresu dnia codziennego będzie uczęszczanie na wystawy lub koncerty muzyczne. Wiąże się to niekiedy z pewnymi wydatkami, lecz nie zawsze – w wielu miastach regularnie otwierane są galerie ze wstępem wolnym, dzięki czemu wystarczy śledzić informacje na temat nadchodzących wydarzeń i znaleźć trochę czasu w ciągu tygodnia, aby zanurzyć się w świecie malarstwa i rzeźby.

  Takie wyjścia mogą mieć charakter edukacyjny – jeśli zadamy sobie trud, by poznać historię oglądanych przedmiotów, poszerzymy horyzonty własnego myślenia i być może zainteresujemy się nową dziedziną. Wszystkie te korzyści dla umysłu sprzyjają rozwojowi osobistemu z dala od zgiełku i nawału zadań do wykonania – warto czasami odizolować się od stresujących czynników na rzecz pokarmu dla duszy.

  ZOSTAW KOMENTARZ

  5 × 3 =