• Co zrobić, gdy dziecko źle znosi rozwód rodziców?

  W życiu dorosłych bywa tak, że rozwód jest już jedynym możliwym rozwiązaniem. Jeżeli jednak dane małżeństwo ma dzieci, to musi podejść do tego procesu ze szczególną ostrożnością. Nieodpowiednie zachowanie względem najmłodszych może odbić się nie tylko na ich obecnym zachowaniu, ale też na problemach w późniejszym życiu. Co można zrobić, gdy widzimy, iż dziecko źle reaguje na takie rozstanie? 

  Fachowe wsparcie

  Wiele rozwodzących się par wychodzi z założenia, że sami wiedzą co jest najlepsze dla ich dzieci, więc ignorują wszelkie próby pomocy z zewnątrz. Tymczasem każdemu rodzicowi powinno zależeć na dobru potomstwa i z tego względu warto poprosić o wsparcie specjalistów, nawet jeśli uważamy, że damy sobie radę sami. Dobra poradnia psychiatryczna w Warszawie będzie dysponowała osobami, które pomogą ocenić dlaczego młoda osoba negatywnie reaguje na takie wydarzenia. Jest to niezwykle trudne do ustalenia w inny sposób, gdyż dziecko może zamknąć się w sobie bądź podświadomie mówić inne rzeczy ojcu, a inne matce. Warto pamiętać, że pomoc psychologa może się przydać także samym dorosłym, gdyż rozstanie wiąże się z dużym ładunkiem emocjonalnym, który wytrąca nas z naturalnej równowagi. 

  Możliwość wyrażenia siebie

  Jednym z najczęściej spotykanych problemów u dzieci rozwodników jest to, że spotykają się z różnymi reakcjami swoich rówieśników i z czasem zamykają się w sobie. Może to bardzo rzutować na ich rozwój emocjonalny, przez co takie osoby będą miały problemy z nawiązywaniem relacji w dorosłym życiu. Odpowiedni psychoterapeuta dziecięcy w Warszawie będzie wsparciem dla młodego człowieka i spotkania z nim będą okazją by dziecko wyrzuciło z siebie wszystkie negatywne aspekty, które się w nim kłębią. Pozwoli to uniknąć późniejszych sytuacji w których dana jednostka mogłaby mieć problem z określeniem i mówieniem tego co naprawdę czuje. Mając takie informacje specjalista może też porozmawiać z rozwodzącymi się osobami by zmienili niektóre swoje zachowania czy praktyki, jeśli okaże się, że ranią one dziecko. 

  Działania samych rodziców

  Choć wsparcie osoby z zewnątrz jest niewątpliwe bardzo istotne, to mylne jest też myślenie, że sam psycholog dziecięcy w Warszawie wystarczy, by bezproblemowo przeprowadzić dziecko przez proces rozwodowy. Taki specjalista będzie nieocenionym wsparciem, lecz właściwie muszą się również zachowywać sami rodzice. Przede wszystkim nie mogą oni wyładowywać na potomku swoich frustracji, które są w takim okresie naturalnym stanem rzeczy. Dorośli nie mogą także kłócić się czy obrażać na oczach dziecka, ponieważ może wywołać to u niego traumę.

  Choć sytuacja bywa często bardzo napięta to osoby przystępujące do rozwodu powinny zachować minimum szacunku względem siebie i ustalić też jasno o jakich rzeczach można rozmawiać w towarzystwie latorośli, a które trzeba rozstrzygać tylko i wyłącznie między sobą. Jeśli dane osoby mają problem z uzgodnieniem takich kwestii to same mogą poprosić o poradę specjalistę, który udzieli im instrukcji odnośnie tego jak przebrnąć przez te trudne chwile bez negatywnego wpływu na dziecko. Niezbędne jest jednak zaangażowanie i stosowne działania samych rodziców. 

  ZOSTAW KOMENTARZ

  dwadzieścia − 19 =